The new Waze Wiki, aka Wazeopedia, is now live at Wazeopedia.waze.com! While this legacy wiki will remain accessible for the time being, it is no longer updated by the community. For the most up-to-date guidance, please visit your local Wazeopedia.

Please do not make any more updates to these legacy wiki pages, all future updates should be made in your country's local Wazeopedia.

Clock over a larger globe

Difference between revisions of "Edytor Map Waze"

From waze
Jump to: navigation, search
(Porady i wskazówki)
(Practice Mode)
Line 90: Line 90:
 
Sprawdź koniecznie stronę [[Map Editing Tips and Hints]] znajdziesz w niem wiele porad i wskazówek, które przydają się podczas edycji map.
 
Sprawdź koniecznie stronę [[Map Editing Tips and Hints]] znajdziesz w niem wiele porad i wskazówek, które przydają się podczas edycji map.
  
== Practice Mode ==
+
== Tryb treningu ==
  
[[File:Wme practice mode sidebar.png|left|Wme practice mode sidebar.png]]
+
[[File:Tryb treningu.png|300px|right|Tryb treningu.png]]
  
The Waze Map Editor has a Practice mode in which you can perform nearly every action available when logged into the Editor, except that you cannot save any changes. In order to save changes, you must log in. Practice mode is helpful to and should be used by users who are new to map editing in Waze. The editor, while in Practice mode, has icons/buttons and links on the left sidebar area shown here to the left.
 
  
There is a significant amount of information organized in the wiki. In fact, nearly every question about Waze has already been asked already, and nearly every answer is in the wiki. That's why it's been created: to answer your questions.
+
Edytor map Waze posiada tryb treningu, który można uruchomić bez logowania się do edytora, i w którym możesz wykonać dowolną zmianę mapy, z tym wyjątkiem że nie możesz zapisać dokonanych zmian.  
 +
Aby móc zapisywać zmiany, trzeba być zalogowanym.
 +
Tryb treningu jest pomocny przy zapoznawaniu się z funkcjami edytora Waze, i powinien być używany przez nowych edytorów.
 +
W trybie treningu w obszarze po lewej stronie okna edytora wyświetlane są linki i przyciski pokazane na obrazku obok.
  
If you are a new editor, take time to read the [[editing manual]] and use the editor in Practice mode, practicing the functions you would if you were logged in, but without the worry of permanently messing something up. {{clear}} Here's some things to test out in Practice Mode:
+
Wiki zawiera ogromną ilość informacji, prawie każde pytanie dotyczące Waze zostało już kiedyś zadane, i odpowiedzi na rawie każde pytanie o Waze znajduje się w Wiki.
  
*Add, delete, update segments.
+
Jeśli jesteś nowym edytorem, poświęć czas na przestudiowanie [[editing manual]] i używaj edytora w trybie treningu, ćwicząc używanie funkcji które użyłbyć będąc zalogowanym, ale bez obawy o to, że coś zostanie zniszczone.  
*Rename a segment, change its direction, road type.
+
{{clear}}Poniżej są propozycje funkcji, które możesz przećwiczyć w trybie treningu :
*Connect segments to other segments
+
 
*Try changing turn restrictions. Restrict all turns on a junction. See how changing a segment direction affects turn arrows.
+
*Dodawanie, kasowanie i zmiana segmentów.
*Build a roundabout
+
*Zmiana nazwy segmentu, zmiana jego kierunku i przypisanego typu drogi
*Add a park landmark
+
*Podłączanie segmentów do innych segmentów
*Build an overpass
+
*Spróbuj zmienić ograniczenia skrętów. Zabroń wszystkich skrętów na łączniku. Zobacz jak zmiana kierunku segmentu wpływa na strzałki skrótów.
*Delete extra junctions
+
*Utwórz rondo
*Add an alternate name to a segment
+
*Dodaj punkt orientacyjny
 +
*Dodaj obszar - np. park lub las
 +
*Zbuduj wiadukt
 +
*Skasuj zbędne węzły
 +
*DOdaj nazwę alternatywną dla segmentu
  
 
When you are ready to log in and try it for real, use the Log in link found on the bottom Practice Mode bar:
 
When you are ready to log in and try it for real, use the Log in link found on the bottom Practice Mode bar:
  
 
[[File:Wme practice mode bottom bar.png|center|Wme practice mode bottom bar.png]] {{clear}}
 
[[File:Wme practice mode bottom bar.png|center|Wme practice mode bottom bar.png]] {{clear}}
 
  
 
== Editable Area ==
 
== Editable Area ==

Revision as of 08:36, 19 October 2014

(strona w trakcie tłumaczenia - źródło Waze Map Editor)

Niniejsza strona zawiera kluczowe informacje, od których przeczytania powinien zacząć każdy edytor map Waze. Upewnij się proszę że dokładnie przeczytałeś oraz zrozumiałeś cały zawarty tutaj materiał, gdyż jego znajomość i zrozumienie jest on niezwykle istotnie do tego, abyś stał się dobrym edytorem map. Osoby które edytują mapę bez dogłębnego zrozumienia przedstawionych tutaj informacji, mogą zrobić więcej szkody niż pożytku swoją pracą. Jeśli nie możesz znaleźć na Wiki odpowiedzi na jakieś pytanie, nie obawiaj się spytać na polskim forum Waze, gdzie bardziej doświadczeni Wazerzy z chęcią odpowiedzą na pytania. Zanim spytasz, upewnij się jednak, że na Wiki na pewno nie ma odpowiedzi na twoje pytanie.

Historia

Mapy Waze w wielu krajach powstały poprzez import publicznie udostępnionych danych o drogach. Dane te były dość dokładne jeśli chodzi o geometrię dróg, jednak mogły być już niekatualne. Dodatkowo dae te nie zawierały istotnych informacji niezbędnych do prawidłowej nawigacji, takich jak dozwolone i niedozwolone kierunki jazdy, oraz podział na drógi przejezdne i nieprzejezdne, takich jak np. tory czy kanały. Zaimportowane mapy nie zawierały także informacji o tym, czy w miejscach, gdzie drogi się krzyżują, istnieje rzeczywiste skrzyżowanie dróg, czy też most. Waze domyślnie utworzył skrzyżowania (połączenia dróg) we wszystkich takich przypadkach. Nawet gdy w jakimś miejscu istniały zakazy skrętu, to w Waze wszelkie skręty były dozwolone jeśli dany segment nie został jeszcze poddany manualnej edycji. Taki zestaw danych był dobry na start, jednak koniecznie wymagał aktualizacji i obsługi.

W tym miejscu pojawiają się dwa kluczowe aspekty systemu Wazeː

 1. webowe narzędzie edycji map dostępne dla użytkowników Waze, pozwalające im na edycję map w swoim sąsiedztwie, miast lub miejsc które im są znajome.
 2. gromadzenie dane GPS użytkowników Waze służących do modyfikacji mapy, ustawiania kierunków dróg oraz zezwalania skrętów na skrzyżowaniach dróg

W niektórych krajach dane o drogach nie były dostępne, i mapy musiały być tworzone od podstaw przez użytkowników Waze. Mapy są tworzone w edytorze map, przy użyciu dróg nagranych w aplikacji klienta Waze, a także zarejestrowanych śladów GPS wszystkich użytkowników Waze nałożonych na dostępne zdjęcia lotnicze.

Edytor map

W Waze aktualnie używamy edytora map drugiej generacji (który opisujemy w tym artykule). Znany jest on jako Waze Map Editor (w skrócie WME), jest on domyślnym edytorem map dla Waze od 19 września 2011r. Interfejs tego edytora przeszedł zmianę funkcjonalną 27 maja 2014, która obejmowała funkcjonalność dodawanie miejsc, oraz ukrywania zamkniętych update requests i map problems. Aktualnie istnieją three different server farms obsłgujące mapy całego świata. Upewnij się, że wybrałeś właściwy serwer gdy edytujesz mapę w danej części świata. Możesz używać tej samej nazwy użytkownika na wszystkich serwerach, ale punkty przyznawane za edycję są gromadzone odrębnie na każdym z tych serwerów (aktualizacja - we wrześniu 2014 zintegrowano punktację ze wszystkich serwerów - informacja wymaga potwierdzenia). Ponadto mapy nie są synchronizowane pomiędzy serwerami, w związku z czym jeśli dokonasz zmian mapy Europy na serwerze obsługującym Północną Amerykę, zmiany te nie będą widoczne na serwerze europejskim.

Edycja Map - szybki start

Nauka najlepszych technik edycji zapewniających poprawną nawigację oraz dobry wygląd map w kliencie wymaga czasu i nabycia praktyki, ale może być też dobrą zabawą sprawiającą wiele satysfakcji. Możesz być dumny z tego, że wykonane przez ciebie zmiany służą wszystkim użytkownikom Waze. Wnikliwe zapoznanie się z dalszymi rozdziałami tego wiki jest bardzo istotne, jednak dla wykonania prostych edycji wystarczy znajomość Edycja Map - szybki start, który szybko wprowadzi Cię w świat edycji map.

Jest bardzo ważne, aby każdy edytor znalazł czas na dokładne zapoznanie się z całością dokumentacji dostępnej w editing manual, gdyż dzięki temu mapy Waze pozostaną kompletne, dokładne, i będą w stanie prawidłowo nawigować wszystkich użytkowników.

Otwieranie edytora map Waze (WME)

Podstawy

Edytor map Waze w chwili obecnej jest oficjalnie wspierany wyłącznie dla przeglądarki Chrome. Na innych przeglądarkach może działać prawidłowo, jednak brak jest oficjalnego wsparcia dla ewentualnych problemów i błędów które mogą na nich się pojawić.


Edytor map jest dostępny pod adresem URLː http://www.waze.com/editor.

W prawym górnym rogu znajduje się menu za pomoca którego możesz wybrać serwer na którym chcesz pracowaćː US & Canada, Izrael, i reszta świata. Obok znajduje się menu wyboru języka interfejsu, w którym chcesz pracować

Top-right-corner.png


Pamiętajː
aby edytować mapy Polski, musisz wybrać opcjęː Świat.Gdy jesteś na stronie domowej Wazeː Waze homepage, możesz uruchomić edytor w nastęujący sposób

 1. Na głównej stronie Waze kliknij link logowania w prawym górnym rogu ekranu, wprowadź użytkownika i hasło
 2. Kinkij na "Mapa na żywo" na górnej belce.
 3. Kliknij na guzik "Edytuj mapę", który znajduje się na dole po lewej stronie


Jeśli wszystko się uda i wejdziesz na stronę edytora map, powinieneś zobaczyć poniższy ekran startowy, na którym znajdziesz miejsce do wpisania swojego użytkownika oraz hasła.


Wme login splash screen.png


Po zalogowaniu twój ekran powinien wyglądać podobnie do poniższego ekranuː

Ekran_po_zalogowaniu.png

Najlepsze praktyki edycji map

Zanim zaczniesz edytować mapy, oprócz przeczytania niniejszej strony zapoznaj się także z Best map editing practice.

Obszary edytowalne

Podczas używania WME możesz dodawać, kasować lub zmieniać prawie każdy obiekt w twoim obszarze edytowalnym. Twój obszar edytowalny składa się zː

 1. Dróg, którymi ostatnio jeździłeś z włączoną nawigacją Waze
 2. Obszarów w pewnej odległości od tych dróg. Odległość ta zależna jest od twego rankingu edycyjnego, i wzrasta gdy rośnie twój ranking
 3. Obszarów, w których jesteś Menadżerem Obszaru (Area Manager - w skrócie AM). Możesz edytować przydzielone do siebie obszary nawet wtedy, gdy w nich nie jeździłeś. Aby zostać mMenadżerem Obszaru, musisz posiadać ranking co najmniej 3.

Możesz zobaczyć swe obszary edytowalne włączając w edytorze warstwę obszary edytowalne.

Blokady edycji

Segment drogi na mapie może posiadać blokadę edycji nadaną przez użytkownika o wyższej randze niż twoja. W takim przypadku nie będziesz mógł zmienić tego segmentu, a także skrzyżowania oraz zezwoleń/zakazów skrętów dla dróg podłączonych do tego segmentu.

Jeśli chcesz zmienić zablokowany segment, musiszː

Porady i wskazówki

Sprawdź koniecznie stronę Map Editing Tips and Hints znajdziesz w niem wiele porad i wskazówek, które przydają się podczas edycji map.

Tryb treningu

Tryb treningu.png


Edytor map Waze posiada tryb treningu, który można uruchomić bez logowania się do edytora, i w którym możesz wykonać dowolną zmianę mapy, z tym wyjątkiem że nie możesz zapisać dokonanych zmian. Aby móc zapisywać zmiany, trzeba być zalogowanym. Tryb treningu jest pomocny przy zapoznawaniu się z funkcjami edytora Waze, i powinien być używany przez nowych edytorów. W trybie treningu w obszarze po lewej stronie okna edytora wyświetlane są linki i przyciski pokazane na obrazku obok.

Wiki zawiera ogromną ilość informacji, prawie każde pytanie dotyczące Waze zostało już kiedyś zadane, i odpowiedzi na rawie każde pytanie o Waze znajduje się w Wiki.

Jeśli jesteś nowym edytorem, poświęć czas na przestudiowanie editing manual i używaj edytora w trybie treningu, ćwicząc używanie funkcji które użyłbyć będąc zalogowanym, ale bez obawy o to, że coś zostanie zniszczone.

Poniżej są propozycje funkcji, które możesz przećwiczyć w trybie treningu :
 • Dodawanie, kasowanie i zmiana segmentów.
 • Zmiana nazwy segmentu, zmiana jego kierunku i przypisanego typu drogi
 • Podłączanie segmentów do innych segmentów
 • Spróbuj zmienić ograniczenia skrętów. Zabroń wszystkich skrętów na łączniku. Zobacz jak zmiana kierunku segmentu wpływa na strzałki skrótów.
 • Utwórz rondo
 • Dodaj punkt orientacyjny
 • Dodaj obszar - np. park lub las
 • Zbuduj wiadukt
 • Skasuj zbędne węzły
 • DOdaj nazwę alternatywną dla segmentu

When you are ready to log in and try it for real, use the Log in link found on the bottom Practice Mode bar:

Wme practice mode bottom bar.png

Editable Area

In play mode (not logged in), all areas of the map are editable, though you can't save them. Once you have practiced all the functionality, go ahead and log in and try it for real.

Wazeopedia.png

In real edit mode (logged in), you can make changes with your Editable Area. Your editable area consists of:

 • The roads you have driven recently (see note below).
 • Areas within a certain distance of those roads. How far this distance extends depends on your editing rank.
 • Areas in which you are the Area Manager, a privilege you can request if you are at least rank 3. You can edit your assigned area, even if you have not driven a road nearby recently.

You can highlight your editable area on the map by turning on the layer for Editable Area.


Some roads within your editable area may have further restrictions. Review all the sections of the Editing restrictions page for more information.

Recent drives
Waze records your drives when it is operating with or without navigating to a destination. You can see a history of those drives in the editor. Make sure you have no roads or landmarks selected, and click the Drives link in the side panel.

Short drives are usually added to the Drives list almost immediately. Longer drives may take a day or two to appear.

After a certain period of time, these drives expire. They may still show in your drives list, but Waze will no longer remember the drive details, and the editing area will be removed, unless there is a more recent drive.

You can tell the difference between recent drives and expired drives in the Drives panel. Recent drives are a clickable link which will show the path of the drive. Expired drives show the summary (date, elapsed time, length), but you can't click them.

Editable Area expiration
An editable area will expire 90 days from date of the drive OR the last day of the month, whichever is LATER.


Map Editing Basics

The Waze Map Editor editor was designed to be used without much documentation, but this list will give the quick basics for drawing a new road, roundabout, or landmark

 1. Click the item you want to create under the drawing button Wme button add.png
  • For a road, click to start drawing, click to add a geometry Node as you follow a path, and double-click (or shift-click) to end drawing
  • For a roundabout, click at the center of the roundabout and move the mouse to size it. Click to create it. Note there must be roads leading into the roundabout first.
  • For a landmark, or POI (Point of Interest), click to start the landmark and click as you follow the outline of the area. Double-click to end drawing.
 2. For each object, there are details you need to enter before saving, such as the city, street name, direction and level, or landmark type for landmarks.
 3. Click the Save button

You can also modify or delete existing map objects. You do this by selecting an object, then modifying its geometry, location or properties. What is possible with each object depends on the type of object. The Editing manual is where you will find all the details necessary to understand all the editor functionality.


Permalink

Wme permalink highlight.jpg

Template:Permalink


Tip: You can change the display name of a link in the forums by using the following format:

[url=URL LINK]YOUR TEXT HERE[/url]


Keyboard Shortcuts

When using Waze Map Editor, there are a number of keyboard shortcuts available to make editing the map a bit easier if you prefer the keyboard over the mouse. Below are the default keyboard shortcuts. You can customize some keyboard shortcuts by bringing up the keyboard shortcuts help window (with the ? key), select a shortcut, and then press the single key you want to use instead of the default key. This affects the current browser and computer only. This shortcut information is not stored on the server, so you would have to repeat this for each computer and browser you use.

Shortcut Description
General
F move the cursor to the search box
?
Shift+/
Shift+-
Shift+~
Shift+ù
shows the keyboard shortcuts
Ctrl+S
Cmd+S
save edits
Delete delete the single selected object (segment, junction, landmark). To delete multiple objects, you must click the trash can icon and confirm the multiple delete.
Esc deselect all objects
Alt+ Shift+R
Opt+ Shift+R
reload all layers (refreshes map without using a permalink; preserves the chat window)
Drawing
I draw (insert) a new Road/Segment (equivalent to clicking Road under the draw road icon)
O draw a new Roundabout (equivalent to clicking Roundabout under the draw road icon)
Editing Segments
D delete a geometry node from a road segment while hovering the cursor over it during road geometry editing
E when one or more segments are selected, activates Edit mode (shortcut for clicking the Edit button)
H when a segment is selected, activates House Number mode (shortcut for clicking the Edit House Numbers button)
M toggle multi-select mode. Default behavior is that to select multiple segments, you must use the modifier key to multi-select. When toggled active, multi-select mode lets you select multiple segments without using the modifier key.
R toggle segment direction between 1-way (A->B), 1-way (B->A), and 2-way while updating road details. See road direction for more information.
T when one or more segments are selected, activates Restrictions mode (shortcut for clicking the Add/Edit Restrictions button) - mnemonic Time-restrict
Ctrl+A
Cmd+A
select Entire Street - mnemonic Select All
Ctrl+Z
Cmd+Z
undo
Ctrl+ Shift+Y
Cmd+ Shift+Y
redo
Ctrl+ Shift+Z
Cmd+ Shift+Z
redo
Ctrl+
Cmd+
increase elevation of selected segments (if all elevations are the same)
Ctrl+
Cmd+
decrease elevation of selected segments (if all elevations are the same)
Junctions and arrows
A
toggle connection arrows between transparent or opaque so you can see beneath them and click items under them. Often times editors will hit the A key by mistake and then wonder why turn arrows cannot be selected. Some editors use this as their default setting to avoid making unwanted changes to turns by mistake and deactivate only when they want to restrict/allow turns.
ArrowTrans1.png
ArrowTrans2.png
Q disable all connections for the selected junction which makes the turn arrows all red for that selected junction.
S
toggles separation of connection arrows so they do not overlap to ease clicking on either
ArrowSpread2.png
ArrowSpread1.png
W allow all connections for the selected junction which makes the turn arrows all green for that selected junction. Note that this key will only enable all turns that had not previously been automatically enabled by the Waze routing server, called soft allowed turns. The soft allowed turns have a higher penalty than turns enabled by the editor. Therefore since soft and editor allowed turns have the same color green, if it is known that all turns are enabled at a particular intersection, it is better to first force all turns to disabled with the Q key and then press the W key to force them all to editor enabled.
Shift+Z
toggles display of disallowed connections (turns) for every segment/node in the view. When active, no green arrows are shown.
ArrowShowAll1.png
ArrowShowAll2.png
Display and layers
Shift+A toggles Area Managers layer
Shift+C toggles Cities layer
Shift+D toggles No Name segment highlighting
Shift+E toggles Editable areas layer
Shift+F toggles Full Screen mode
Shift+G toggles GPS points layer
Shift+I toggles Satellite Imagery layer
Shift+L toggles Landmarks layer
Shift+V toggles Live users layer
Shift+P toggles (map) Problems layer
Shift+R toggles Roads layer
Shift+S toggles (speed) Cameras layer
Shift+U toggles Update requests layer
Alt+C toggles Chat window
Alt+ Shift+R reloads layers
Shift+ zooms the map in one level
Shift+ zooms the map out one level
pan the map in all four directions
Shift +click
double-click
re-centers the map on at the clicked location and zooms in one level
Shift +click + drag mouse draws a temporary rectangle and zooms into that portion of the map

Red Cmd keys are for Apple Mac systemsMap Update Timing

Edits made in the online editors do not appear on the Live Map nor client immediately. The Waze servers typically update the client and Live Map every 24 hours, but at times delays could cause this to be multiple days between updates.

Please see the Timeline of updating process page for more detail on the various processes Waze runs and the expected update timing.


Editing Manual

See the Editing manual page.


Style Guides

The Style Guides are important for understanding the nuances of road network design in Waze. Please take time to read, and reference them in the future when you come upon a tricky intersection.


Using External sources (such as Google Imagery)

Template:External sources