The new Waze Wiki, aka Wazeopedia, is now live at Wazeopedia.waze.com! While this legacy wiki will remain accessible for the time being, it is no longer updated by the community. For the most up-to-date guidance, please visit your local Wazeopedia.

Please do not make any more updates to these legacy wiki pages, all future updates should be made in your country's local Wazeopedia.

Clock over a larger globe

Difference between revisions of "Eesti"

From waze
Jump to: navigation, search
m (Cartouche kasutamine)
m (Suunamine)
 
(131 intermediate revisions by 11 users not shown)
Line 1: Line 1:
 +
{{mbox
 +
| type = critical
 +
| text = '''UUS WIKI AADRESSIL [https://wazeopedia.waze.com/wiki/Estonia/Esileht WAZEOPEDIA.WAZE.COM]'''
 +
}}
 +
 +
{{Redirect|Estonia/Esileht|Kui automaatset suunamist uude Wazeopediasse ei toimu, siis kliki siia.}}
 +
 
<big>'''Mittetäielik Waze kasutusjuhend'''</big>
 
<big>'''Mittetäielik Waze kasutusjuhend'''</big>
  
==Igapäevane kasutamine==
+
== Igapäevane kasutamine ==
  
 
Mõned näpunäited igapäevaseks Waze kasutamiseks
 
Mõned näpunäited igapäevaseks Waze kasutamiseks
  
* Lülita Waze alati sisse kui autoga sõidad - mida rohkem on infot erinavate teelõikude läbimise kiiruse kohta erineval ajal, seda täpsem on navigatsioon.
+
* Lülita Waze alati sisse, kui autoga sõidad - mida rohkem on infot erinavate teelõikude läbimise kiiruse kohta erineval ajal, seda täpsem on navigatsioon.
  
* Ära kasuta Waze'i kui sõidad ühistranspordiga, jalgrattaga või käid jala - see õpetab serverile vale kiiruse ning üldjuhul hakkab genereerima ummikute teateid teistele kasutajatele.
+
* Paigalda Waze esiklaasi juurde sellisesse kohta, kus GPS signaali levi on tagatud!
  
* '''Ära unusta Waze'i käima kui oled jõudnud koju või tööle'''. Lülita Waze välja paar tänavat varem, et kaitsta oma privaatsust. Isegi kui sind ''online'' ei näidata ja oled anonüümne, jääb trass serverisse maha ning see on kaardi redigeerimisel näha.
+
* Ära kasuta Waze'i, kui sõidad ühistranspordiga, jalgrattaga või käid jala - see õpetab serverile vale kiiruse ning üldjuhul hakkab genereerima ummikute teateid teistele kasutajatele.
  
* Kui kasutad vana Waze versiooni, lülita "teerull" sisse ainult juhul, kui sõidad uut teed. Ära unusta seda välja lülitada kohe, kui oled jõudnud teele, mis on kaardil juba olemas. Versioonist 3.0 alates ei saa enam teid rullida ning need sisestatakse juba Papyrus'e või Cartouche kaudu.
+
* Ära unusta Waze'i käima, kui oled jõudnud koju või tööle.
  
* Kui aega on ja märkad navigatsioonil vigu, siis raporteeri kaardi vigadest. Tee seda foori taga seistes või veel parem kõrvalistmel.
+
* Lülita "teerull" (Pave road) sisse ainult juhul, kui sõidad teed, mida kaardil pole. Ära unusta seda välja lülitada kohe, kui oled jõudnud teele, mis on kaardil juba olemas.  
  
* Kui tahad rohkem pukte teenida, tee väike ring ja rulli uusi teid. See annab kordades rohkem punkte kui mööda olemasolevaid teid sõites :-)
+
* Kui märkad navigatsioonil vigu, siis raporteeri kaardi vigadest. Tee seda foori taga seistes või veel parem kõrvalistmel.
  
* Salvesta telefoni kodu ja töökoht (kasuta nimesid "'''Home'''" ja "'''Work'''") ning kasuta alati navigatsiooni. Alusta lühima teekonna variandiga ning kui see paistabki kõige otsem tee olema ja ei tee kummalisi ringe (st kaart on korras), siis hakka kasutama kiireima teekonna valikut. Pikemate sõitude ja tihedama liiklusega tänavate läbimise korral hakkab Waze sind üllatama pealnäha kummaliste kuid kiiremate teekondade leidmisega.
+
* Kui tahad rohkem punkte teenida, tee väike ring ja rulli uusi teid. See annab kordades rohkem punkte kui mööda olemasolevaid teid sõites :-)
  
==Cartouche kasutamine==
+
* Salvesta telefoni kodu ja töökoht (kasuta nimesid "'''Home'''" ja "'''Work'''") ning kasuta alati navigatsiooni. Alusta lühima teekonna variandiga ning kui see paistabki kõige otsem tee olema ja ei tee kummalisi ringe (st kaart on korras), siis hakka kasutama kiireima teekonna valikut. Pikemate sõitude ja tihedama liiklusega tänavate läbimise korral hakkab Waze sind üllatama pealnäha kummaliste, kuid kiiremate teekondade leidmisega.
  
'''TÄHELEPANU!''' Uus kaardiredaktor on Papyrus. Siinsed näited on tehtud vana Cartouche baasil. Tänasel päeval ei ole Papyrus veel piisavalt võimalusterohke, et ''hard-core'' kaaridjoonistamist harrastada ning seda tasuks kindlasti teha vana Cartouche abil. Kiirete muudatuste jaoks (nagu näiteks pöörete keelamiseks-lubamiseks) on Papyrus jällegi mugavam.
+
* Ära raporteeri ohuna iga viimastki autot, mis on teeäärde metsapeatusele jäänud ja iga väiksematki udumulli ja vihmapiiska. Inimestel on silmad peas! Pimedal ajal, teel seisev tuledeta auto on asi, mida raporteerida tasub!
  
Edaspidi on juttu vaid kaardi redigeerimisest ning reeglitest, mida '''peab jälgima Eesti teede joonistamisel'''.
+
* Kui sinu teele jääb teise kasutaja poolt raporteeritud teade, siis kasuta "Thank" nuppu. Uuesti raporteerida pole vaja!
  
Kaardi joonistamise ja parandamisega peaks tegelema ainult need kasutajad, kel
+
* Ära tee raportitega lolli nalja. Kõik fake raportite genereerijad otsitakse üles ja saavad karistatud mobiilse seadme kaudu! :)
  
* on palju vaba aega ja
+
== WME (Waze Map Editor) kasutamine ==
* see leht läbi loetud ;-)
+
  
Kõik kasutajad on teretulnud oma kodukanti kaardistama. Suuremate alade kaardistamiseks on vaja administraatori õigusi ning neid antakse juba kogenud kasutajatele (http://world.waze.com/dashboard/ "Map Updates:" võiks näidata vähemalt tuhandet tegevust).
+
Kaardi joonistamise ja parandamisega peaks tegelema ainult need kasutajad, kellel:
  
===Kohustuslik kirjandus===
+
* on (palju) vaba aega ja
 +
* on see leht läbi loetud
  
'''Igaüks, kes tahab kaarti ise parandama hakata, peaks läbi lugema juhendid lehelt [[Map Editing]]'''
+
Kõigepealt sõida paar päeva sisselülitatud Wazega. Peale seda kui andmed serverisse jõuavad saad oma sõidetud teede ümber kaarti muuta. '''Alusta puuduvatest teedest!''' Ära hakka esimese asjana peatänavat poleerima! Kui midagi valesti läheb, loe Wikit ja küsi Foorumist nõu.
  
===Teede joonistamine===
+
Edaspidi on juttu vaid kaardi redigeerimisest ning reeglitest, mida '''peab jälgima Eesti teede joonistamisel'''.
 +
 
 +
Kõik kasutajad on teretulnud oma kodukanti kaardistama. Suuremate alade kaardistamiseks on vaja administraatori õigusi ning neid antakse juba kogenud kasutajatele (http://world.waze.com/dashboard/ "Map Updates:" võiks näidata vähemalt tuhandet tegevust). Põhjalikumalt [[Your_Rank_and_Points#Map_editing_rank|siit (EN)]]
 +
 
 +
=== Kohustuslik kirjandus ===
 +
 
 +
'''Igaüks, kes tahab kaarti ise parandama hakata, peab läbi lugema (ja aru saama) vähemalt need juhendid:'''
 +
 
 +
* [[Waze Map Editor]]
 +
* [[Map Editing Quick-start Guide]]
 +
* [[Best map editing practice]]
 +
* [[Junction Style Guide]]
 +
 
 +
=== Teede joonistamine ===
  
 
Väike meeldetuletus ning näpunäited, mida tuleks alati jälgida ehk mõne sõnaga kõige levinumatest probleemidest, mida kipuvad uued kasutajad kaardi joonistamisel tegema.
 
Väike meeldetuletus ning näpunäited, mida tuleks alati jälgida ehk mõne sõnaga kõige levinumatest probleemidest, mida kipuvad uued kasutajad kaardi joonistamisel tegema.
  
Kõik teed koosnevad '''lõikudest''' ('''''segment'''''). Igal lõigul on alati algus- ja lõpp-punkt. Lõigud ei tohi mitte kunagi ristuda samal tasapinnal. Kui kaks olemasolevat lõiku ristuvad, siis tuleb nende ristumiskohale luua '''ühendus''' ('''''juncion''''') ning tekivad uued lõigud.
+
Kõik teed koosnevad '''lõikudest''' ('''''segment'''''). Igal lõigul on alati algus- ja lõpp-punkt. Lõigud ei tohi mitte kunagi ristuda samal tasapinnal. Kui kaks olemasolevat lõiku ristuvad, siis tuleb nende ristumiskohale luua '''ühendus''' ('''''junction''''') ning tekivad uued lõigud.
[[Image:intersecting-roads.png]]
+
  
Teede joonistamisel ei joonistata sõiduradu eraldi välja. Kahe suunavööndi eraldi joonistamisel on mõte vaid juhul, kui need tõesti täielikult eraldatud on ning tee on väga lai. Selliselt joonistatud teede ristmikud muutuvad väga keeruliseks ning veel keerulisem on need normaalselt navigeeritavateks saada.
+
Teede joonistamisel ei joonistata sõiduradu eraldi välja. Kahe suunavööndi eraldi joonistamisel on mõte vaid juhul, kui need on tõesti täielikult eraldatud ning tee on väga lai. Selliselt joonistatud teede ristmikud muutuvad väga keeruliseks ning veel keerulisem on need normaalselt navigeeritavateks saada.
  
 
[[Image:keeruline-ristmik.png]]
 
[[Image:keeruline-ristmik.png]]
: http://world.waze.com/cartouche/?zoom=6&lat=59.40234&lon=24.71104
+
: https://www.waze.com/editor/?env=row&lon=24.72165&lat=59.42787&zoom=4
  
Sõiduradadest on mõnigal juhul mõistlik siiski maha- ja pealesõidud välja joonistada, et navigeerimisel saada käsklusi "''keep left''" ja "''keep right''". Igal juhul on soovitatav keerukamaid ristmikke joonistada vaid kogenud kasutajatel ning neil, kes neid ristmikke hiljem ka läbi sõidavad ning navigatsiooni käsklusi kontrollida saavad.
+
Sõiduradadest on mõnigal juhul mõistlik siiski maha- ja pealesõidud välja joonistada, et navigeerimisel saada käsklusi "''keep left''" ja "''keep right''". Igal juhul peaks keerukamaid ristmikke joonistama vaid kogenud kasutajad ning need, kes neid ristmikke hiljem ka läbi sõidavad ning navigatsiooni käsklusi kontrollida saavad.
  
 
[[Image:vasakpoore.png]]
 
[[Image:vasakpoore.png]]
: http://world.waze.com/cartouche/?zoom=4&lat=59.34651&lon=24.6236
+
: https://www.waze.com/editor/?env=row&lon=24.62344&lat=59.34661&layers=4&zoom=4
  
Vahest tuleb kaarti joonistada veidi tegelikkusest erinevalt et selgeid instruktsioone saada. Näiteks kui tee pealt keerab tänav maha liiga laugelt, siis antakse käsk "''keep right''" kuid enamus juhtudel on ikkagi autojuhi jaoks tegemist parempöördega ja oleks õigem "''turn right''" käsklus. Sel juhul tuleb teha ristmikule väike 90 kraadine pööre ja sealt diagonaaliga jätkata.
+
Kindlasti tasuks lugeda ka wiki artiklit [[At-grade connectors]].
 +
 
 +
Vahel tuleb kaarti joonistada tegelikkusest veidi erinevalt, et selgeid instruktsioone saada. Näiteks kui tee pealt keerab tänav maha liiga laugelt, siis antakse käsk "''keep right''", kuid enamus juhtudel on ikkagi autojuhi jaoks tegemist parempöördega ja õige on "''turn right''" käsklus. Sel juhul tuleb teha ristmikule '''väike''' 90-kraadine pööre ja sealt diagonaaliga jätkata.
  
 
[[Image:diagonaal.png]]
 
[[Image:diagonaal.png]]
: http://world.waze.com/cartouche/?zoom=8&lat=59.37886&lon=24.65197
+
: https://www.waze.com/editor/?env=row&lon=24.65184&lat=59.37874&zoom=6
  
Alati peaks olema märgitud "'''Highlight connectivity'''" ning kõikide muudatuste juures tuleb jälgida, et lõigud ikka mõlemas suunas oma naabritega ühendatud oleks (välja arvatud muidugi ühesuunalised teed ja keelatud pöörded).
+
Alati tuleb jälgida lubatud ning keelatud pöördeid ja jälgida, et lõigud ikka mõlemas suunas oma naabritega ühendatud oleks (välja arvatud ühesuunalised teed ja keelatud pöörded).
  
===Teede tüübid===
+
[[File:Jupid.jpg|x200px|right|border]]
 +
Kindlasti tuleb vältida '''liiga väikeste''' segmentide joonistamist. Need risustavad kaarti ja tegelikku otstarvet neil ei ole, kuna need on navigeerimiseks liiga väikesed.
 +
Näiteks lühikesed sissesõidud iga maja juurde.
 +
{{clear}}
 +
[[File:Jct_4_offset_sep_ex.png|x150px|right|border]]
 +
Ristmikel tuleks samuti liiga väikseid lõike vältida, kuna need võivad navigeerimisel probleeme tekitada. Siinkohal on reegliks '''5 m''', millest lühemaid segmente tuleb vältida. Ühe võimalusena võib ristuvaid teid üksteisest pisut eemale nihutada, et pikendada nendevahelist lõiku. Kui aga ristuvad teed asuvad väga lähestikku, siis tuleks need pigem üheks ristmikuks kokku liita.
 +
{{clear}}
 +
Liikluskorraldus peab alati olema kontrollitud. Mõnel juhul võib ka Google StreetView abi kasutada, kuid aja möödudes peab arvestama, et see võib olla aegunud.
  
Maanteede tähistamisel kasutatatakse maanteaameti teede klassifikatsiooni:
+
=== Teede tüübid ===
  
* Põhimaantee (numbrid 1…11 ja 92) märgitakse '''Freeway''',
+
Maanteede tähistamisel kasutatatakse maanteaameti teede klassifikatsiooni.
* Tugimaantee (kahekohalised numbrid) märgitakse '''Major Highway''',
+
* Kõrvalmaantee (viiekohaline number) märgitakse '''Minor Highway'''.
+
  
* Linnatänavad ja väikesed kohalikud teed märgitakse olenevalt tänava suurusest ja tähtsusest kas '''Primary Street''' või lihtsalt '''Street'''. Siin on veidi mänguruumi ja see käib osaliselt tunde järgi.
+
* {{Freeway}} - '''Põhimaanteed''' (numbrid 1…11 ja 92).
 +
* {{Major Highway}} - '''Tugimaanteed''' (kahekohalised numbrid).
 +
* {{Minor Highway}} - '''Kõrvalmaanteed''' (viiekohalised numbrid).
  
* Õuealateed mägitakse '''Parking Lot Road'''. Sel juhul ei pakuta navigeerimist läbi õueala (mis on Liiklusseadusega keelatud!).
+
* {{Primary Street}} ja {{Street}} - '''Linnatänavad''' ja väikesed kohalikud teed märgitakse olenevalt tänava suurusest ja tähtsusest kas '''Primary Street''' või lihtsalt '''Street'''. Siin on veidi mänguruumi ja see käib osaliselt tunde järgi. Rusikareegel on see, et '''Primary Street''' on läbisõidutee. '''Street''' võiks olla ainult kohaliku liikluse jaoks ning mitte kasutatav kahe kõrgema kategooria tee vaheliseks liikluseks. Hajaasustusega aladel tuleb asfaltkattega läbisõiduteed panna '''Primary Street''' tasemele, seda eeldusel, et nad pole juba mõne kõrgema kategooria teed.  
  
* Kõnniteid pole üldiselt mõtet kaardile kanda. Kui on tegemist mingi pikema ja eraldiseisva teega (matkarajad näiteks), siis võib kasutada '''Walking Trails''' tüüpi.
+
* {{Dirt Road / 4X4 Trail|Off-road / Not maintained}} - '''Põlluvaheteed''' ja muud pinnasteed, mille läbimine "blondil" või Ferrariga poleks hea mõte. Kobedama autoga peaks see tee siiski läbitav olema. Teed, kuhu igal juhul ilma spets autota kinni jääb, tuleb märkida '''Walking Trail''' tüüpi. Kruusakattega maanteede puhul seda tüüpi ei kasutata! Vt. ka probleemide alt [[Eesti#Tolmused_teed]]
  
* Raudteed Waze ei näita kuid võimalusel tasub need kaardile joonistada. Loodetavasti saab neid tulevikus ikkagi näha (tegemist on väga hea orientiiriga).
+
* {{Parking Lot Road}}
 +
:* Kõik '''parkla- ja hooviteed''', mis pole otseselt tänavad.
 +
:* '''Õuealas''' asuvad teed, millele lisaks enamikel juhtudel ei märgita tänavanime. Sel juhul ei pakuta navigeerimist läbi õueala, mis on Liiklusseadusega keelatud. Kui õueala staatus on liigagara omavalitsuse survel omistatud ka seda läbivatele tänavatele, märgime tänava siiski '''"Street" tüüpi'''. Sel juhul otsustab navigatsiooni sobivuse üle Waze vastavalt keskmisele kiirusele, millega neid tänavaid läbitakse - õuealal on tugevalt piiratud piirkiirus.
  
* '''Ramp'''-i kasutada ainult kahe erineval tasapinnal oleva tee ühendamiseks. Tavaliste peale- ja mahasõiduradade jaoks seda mitte kasutada!
+
* {{Private Road}} - Tee, mis on liiklusmärgi järgi piiratud ligipääsuga, näiteks asutuste  territooriumid. Ainult erakasutuses tõkkepuude taga olevaid teid ei ole mõtet kaardile kanda, sest enamasti neid teid kasutada ei saa. Juhul kui selline tee on kaardile kantud, siis tuleb see lahti ühendada, et vältida navigatsiooni läbi sellise tee! Kindlasti tuleb nende puhul vältida liigset detailsust, see on seadme ekraanil puhas müra. Samal põhjusel märgime "Private Road" tüüpi ka '''vaid ühe talu/eramu juurde''' viivad teed.
  
* Kui maantee jookseb läbi asula, siis tema tüüp ei muutu ehk ta on ikka edasi Freeway, Major Highway vms. Nende magistraalide tänavateks tegemisel tekib suure pildi peale asulate kohale valge laik kuna välja suurendades tänavaid enam ei näidata.
+
* {{Pedestrian Boardwalk}} - '''Kõnniteid''' üldiselt kaardile '''ei kanta'''. Kui on tegemist mingisuguse pikema ja eraldiseisva teega ja on vajadus selliseid teid joonistada, siis võib seda siiski teha. Näiteks jalakäijate tänavad, rannapromenaadid, sillad jms.
  
 +
* {{Walking Trail}} - Muud kitsamad jalakäijate teed, näiteks matkarajad.
  
===Teede nimed===
+
{{mbox
 +
| type = important
 +
| text = Kõnniteid ei tohi ühendada sõiduteedega! Juhul, kui avastad, et kõnnitee on ühendatud sõiduteega, siis ühenda see lahti ja pane suurema leveli lukk peale.
 +
}}
  
* Asulas on '''Street:''' alati tänava nimi. Tänava nimi on ilma lõputa "tänav". Muudel juhtudel on tuleb tänava tüüp lisada (puiestee, tee, põik jne).
+
* {{Railroad}} - Raudteede kaardistamisel on kolm eesmärki. Esiteks on see heaks orientiiriks navigeerimisel. Teiseks aitab see vältida vääraid liiklusandmeid juhul, kui raudtee kulgeb paralleelselt sõiduteega ning rongis kasutatakse Waze'i. Kolmandaks, kui raudtee ristub sõiduteega (samal kõrgusel), siis suudab Waze edukalt ennustada ka ajalisi viiteid raudtee ületamisel.
 +
:* Raudteed kanname kaardile koos liini nimetusega, v.a Virumaa kaevandusliinid, millel konkreetne nimi puudub.
 +
:* Tööstuslikud raudteed kanname kaardile ainult juhul, kui need ristuvad avaliku sõiduteega.
 +
:* Sõiduteega ristumisel tekitada sinna ka ristmik - nii on liiklusandmete kogumine täpsem.
 +
:* Linna nimesid raudteedele panna '''ei tohi''', kuna see rikub ära linnade piirid. Vt. [[City smudge|Smudged city]]
 +
:* Raudtee on kahesuunaline.
  
* Kui asulat läbib maantee, siis on maantee numbrid ja nimi kirjas '''Alt street:''' all.
+
* {{Ramp}} - Kasutada ainult põhimaanteede ("Freeway") aeglustusradadega mahasõitudel ning kahe erineval tasapinnal oleva tee ühendamiseks. Teiste peale- ja mahasõiduradade jaoks seda mitte kasutada! Ramp'i puhul juhendab navigatsioon "exit right".
 +
 
 +
* {{Ferry}} - Algselt kasutasime seda teetüüpi ainult reisijateveo liinidel, sest navigatsioon korralikult ei toiminud. Võtsime selle teetüübi kasutusele Hiiumaa ja Saaremaa liinidel alates mai 2016. Sellele teetüübile võib peale panna ka ajalised piirangud n.ö. "time restriction". Praamisõitjatel tasub võimalusel Waze ka praami peal sisselülitatuna hoida, siis saab navigatsiooni täpsemaks.
 +
 
 +
* Kui '''maantee''' jookseb läbi asula, siis tema '''tüüp ei muutu''' ehk ta on ikka edasi Freeway, Major Highway vms. Kuna navigeerimisel eelistatakse alati "kiiremaid" teid, siis suure maantee vahepeale tänava paigutamine mõjub navigeerimisele halvasti. Lisaks sellele tekivad suure pildi peale asulate kohale valged laigud, kuna välja suumides tänavaid enam ei näidata.
 +
 
 +
* Erinevaid teid ühendavad või muidu suuremad ja olulisemad teed, mis pole maanteeameti teede loendis kirjas, tuleb märkida '''Primary Street''' tüüpi. "Tänava" tüüp ei tähenda seda, et tee peaks olema tänav koos tänavanimega.
 +
 
 +
* Teede ühendamisel '''ringteedega''' või pöörete jaoks eraldi radade joonistamisel peab arvestama, et nende tüüp poleks kunagi "madalam" kui ühendatud teede endi tüübid.
 +
 
 +
* '''Jäätee''' - see on üks väärt tee ja Waze on siiani ainuke süsteem, kus neid reaalselt kasutada saab. Jääteed tuleb ühendada maanteede jätkuna ja tema klass peaks ka sama olema. Jäätee nimi panna stiilis "Jäätee: Haapsalu–Noarootsi", alternatiivne nimi võiks olla ingl. keeles "Ice road: Haapsalu–Noarootsi". Jälgida tuleb, et jäätee ja maantee vahel oleks ühendustee vähemalt street klassiga. Jääteele tuleb märkida ka kellaajalised piirangud. Kui jäätee suletakse, siis tuleb jäätee lahti ühendada mõlemast pealesõidu kohast ning kategooriaks panna "Walking trail".
 +
 
 +
NB! Suurte kinniste alade (Kaevandused, elektrijaamad, lennujaaamad) teede puhul märgitakse ainult sissepääsud "private street" lõikudega. Muud sellel alal asuvad teed joonistatakse samamoodi nagu mujal.
 +
 
 +
Tee tüüpidest saab lähemalt lugeda [[Road_types/USA|ingliskeelsest Wikist]].
 +
 
 +
=== Teede nimed ===
 +
 
 +
* Asulas on '''Street:''' alati tänava nimi. Alati kirjuta välja kõik liigisõnad (tee, põik jne), välja arvatud “tänav”. Alati lühenda liigisõnad “maantee” (mnt) ja “puiestee” (pst); nende lõppu '''ei käi''' punkt. Antud reeglite aluseks on võetud [https://www.riigiteataja.ee/akt/773726 riiklik määrus].
 +
 
 +
* Kui asulat läbib maantee, siis on maantee numbrid ja nimi kirjas '''Alt. names:''' all.
  
 
: [[Image:tanavanimed.png]]
 
: [[Image:tanavanimed.png]]
  
* Väljaspool asulat on maanteede puhul '''Street:''' all kirjas esimene number prioriteedi järgi (vt edasi), '''Alt street:''' all on kirjas teised numbrid ja nimi.
+
* Väljaspool asulat on maanteede puhul '''Street:''' all kirjas esimene number prioriteedi järgi (vt edasi), '''Alt. names:''' all on kirjas teised numbrid ja nimi.
  
 
: [[Image:maanteenimed.png]]
 
: [[Image:maanteenimed.png]]
  
* Ühe '''Street:''' või '''Alt street:''' välja peal on kirjas ainult üks nimi!
+
* '''Street:''' välja peal on kirjas ainult üks nimi!
  
* Maanteede numbrid on alati kahe kantsulu vahel. Tulevikus on lootust saada sellisel kujul märgitud numbrid karadile maanteemärkide kujutistena nii nagu on USAs. See teeb ka otsingu selgemaks.
+
* Maanteede numbrid on alati kahe nurksulu vahel. Tulevikus on lootust saada sellisel kujul märgitud numbrid kaardile maanteemärkide kujutistena, nii nagu on USAs. See teeb ka otsingu selgemaks.
  
 
* Maanteede numbrite prioriteedid on (vähenevas järjekorras):
 
* Maanteede numbrite prioriteedid on (vähenevas järjekorras):
Line 101: Line 160:
 
** lühendatud number (näiteks "'''[230]'''")
 
** lühendatud number (näiteks "'''[230]'''")
 
** kohalik tee number (näiteks "'''[2]'''" või "'''[11230]'''")
 
** kohalik tee number (näiteks "'''[2]'''" või "'''[11230]'''")
** tee nimi (näiteks "'''Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa maantee'''")
+
** tee nimi (näiteks "'''Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa'''")
  
* Maanteede nimed ja numbrid leiab siit: http://et.wikipedia.org/wiki/Eesti_maanteede_loend
+
* Maanteede nimed ja numbrid leiab järgneva määruse lisast: [https://www.riigiteataja.ee/akt/119022014013?leiaKehtiv Riigimaanteede nimekiri ja riigimaanteede liigid].
  
===Asulad===
+
* Kui sa ei tea, mis teega tegemist on, siis vaata Maa-ameti [http://geoportaal.maaamet.ee/est/Kaardiserver/Maanteeameti-kaardirakendus-p91.html kaardiserverist].
  
* Asulate piirid on '''tegelikud katastri piirid''', mis üldjuhul langevad kokku LE järgi asula alguse ja lõpuga tähistatud alaga kuid mitte alati. Kuna asulas on teedel tavaliselt tänava nimi, siis tekib asula piirile igal juhul ühendus ning see on ka hea, sest kiirused on asulas ja väljaspool erinevad ning siis ei keskmistata neid kokku.
+
* Maanteede nimedes olevate asulanimede vahel tuleb kasutada mõttekriipsu “–” (''en dash''). Mõttekriipsu ja asulanime vahel ära kasuta tühikuid. Liitnimedes (Keila-Joa, Kilingi-Nõmme jne) kasutatakse sidekriipsu “-”. Kuigi tegemist on erinevate kirjavahemärkidega, võivad need (eriti väiksema fondi puhul) tunduda ühesugused. Sidekriips on klaviatuuril tavaline miinus. Mõttekriipsu saab Windowsis sisestada klahvikombinatsiooniga <code>Alt+0150</code>, Linuxis kasuta kombinatsiooni <code><Multi_key> <minus> <minus> <period></code>.
 +
 
 +
* Kui maantee nimi koosneb mitmest asulanimest, jäta liiginimi (maantee) alati kirjutamata.
 +
 
 +
* Näited:
 +
** Tartu–Viljandi–Kilingi-Nõmme
 +
** Rakvere–Väike-Maarja–Vägeva
 +
 
 +
* Lühendatud (kolmekohaline) number on Maanteaameti pikast ametlikust numbrist olulisemaks tehtud põhjusega, et kõik teeviidad kasutavad ainult lühikesi numbreid. Lisaks hoiab see kaardi vaadet puhtamana. Pikemat numbrit saab alati aliase alt vaadata. Korduvad numbrid erinevate teede juures pole probleem - täpselt samamoodi võib olla tänava nimi sama mitmes asulas ja see üldjuhul kedagi segadusse ei aja.
 +
 
 +
* Parkla- ning õuealateedele tänavanime ei panda.
 +
 
 +
=== Kiiruspiirangud ===
 +
Piirangud võivad alata (ja lõppeda) '''ristmikult''' või sageli ka '''segmendi keskelt'''. Viimasel juhul tuleks piirangu lisamiseks segment õige koha pealt '''poolitada'''.
 +
* Kui '''50 m''' raadiuses on juba mõni ristmik, siis tuleb kiiruspiirang alustada '''olemasolevast ristmikust''', et mitte tekitada liiga palju tarbetuid sõlmpunkte.
 +
* Kui olemasolev ristmik on '''üle 50 m''' eemal, siis võib tekitada õigesse kohta uue sõlmpunkti.
 +
* '''Üle 100 m''' tuleb kindlasti luua '''uus''' sõlmpunkt.
 +
* '''Jälgi ümbrust''' — võib-olla on mõni lisamata parkla- või eratee vmt just õige koha peal, mille lisamisel tekiks uus ristmik.
 +
 
 +
[[File:Kiiruspiirang.png|right]]
 +
Kiiruspiirangute lisamisel tuleb kõvasti kasuks loogiline mõtlemine. Lisamisel tuleks kindlasti mõelda, kas sama kiirus segmendil kehtib '''mõlemas suunas'''.
 +
 
 +
Näiteks '''asulasse sisenemine''', kus hakkab reeglina kehtima kiiruspiirang 50 km/h ning sellele eelneb enamasti ennetav piirang 70 km/h. Asulast väljudes seevastu muutub asulakiirus koheselt maanteekiiruseks. Sellest tulenevalt peaks mõne segmendi erinevatele suundadele määrama '''erinevad kiirused'''.
 +
 
 +
{{mbox
 +
| type = important
 +
| text = '''Kiiruspiirangud lisame vaid kohtadesse, kus need ka reaalselt liiklusmärkide näol eksisteerivad. Ise mingisuguseid piiranguid välja ei mõtle! See käib ka 4x4/unpaved teede kohta!'''
 +
}}
 +
 
 +
==== Ringristmikel ====
 +
* Kui ringristmiku '''kõigil''' suubuvatel ja väljuvatel segmentidel kehtib ühesugune kiiruspiirang, siis täpselt sama piirangu lisame ka ringristmikule.
 +
* Kui üks või enam ringteega ühendatud teedest on '''erineva''' kiiruspiiranguga, siis ringristmikule kiiruspiirangut '''ei lisa'''.
 +
 
 +
==== Era- ja parklateedel ====
 +
Kiiruste lisamine igale segmendile on '''võimalus, mitte kohustus'''.
 +
 
 +
Kiirused lisame era- ja parklateedele (''private road'' ja ''parking lot road'') vaid juhul, kui sinna on eraldi kehtestatud mingisugune piirang. Muul juhul mitte. Siia alla kuuluvad ka '''õuealad''', mis oma olemuselt märgitakse parklateeks (vt. [[#Teede tüübid]]), ja kus kehtib maksimaalne kiirus 20 km/h.
 +
 
 +
Asulas igal nurgatagusel, kangialusel ja parklas 50 km/h ning asulaväliselt juurdepääsuteedel (erateed ühe elamu juurde jms), laudavaheteedel ning parklas 90 km/h ei ole mõistlik ja pigem jätta sellised piirangud tungiva vajaduseta lisamata.
 +
 
 +
==== Ajaliselt piiratud kiirused ====
 +
[[File:Ajalinepiirang.png|right|Ajaline kiiruspiirang]]
 +
Hetkel toetab Waze ainult ühte kiiruspiirangut ilma igasuguse ajalise eristuseta.
 +
 
 +
Ajalised kiiruspiirangud on enamasti päevasel ajal koolide ja lasteaedade ümbruses ning suurem osa liiklusest toimub tõenäoliselt samuti just päevasel ajal.
 +
 
 +
Seega '''ohutusest lähtuvalt lisame sellised piirangud kaardile''', olenemata nende ajast ja kestvusest.
 +
 
 +
==== Muud kiirused ====
 +
[[File:Sobivkiirus.png|right|Soovituslik kiirus]]
 +
* '''Soovituslikud kiirused'''
 +
Soovituslikud kiirused ei ole kohustavad ja seega neid kaardile ei lisata.
 +
 
 +
* '''Ajutised piirangud'''
 +
Ajutised piirangud, nagu nimetuski ütleb, on kasutuselt vaid ajutiselt ning neid kaardile ei kanta. Siia alla käivad igasugused '''üritused''', '''teetööd''', jms.
 +
 
 +
=== Majade numbrid ===
 +
 
 +
Majade numbritena saab sisestada hetkel ainult numbreid ilma lisasümboliteta.
 +
 
 +
Juhul kui on vajadus sisestada majanumbreid koos tähtedega, siis toimi nii:
 +
1. Tee Place
 +
2. Konverdi see residentialiks
 +
3. Lisa nime väljale näiteks "4U"
 +
Selline asi on siis otsingust leitav.
 +
 
 +
=== Asulad ===
 +
 
 +
* Asulate '''piirid''' on '''tegelikud katastri piirid''', mis üldjuhul langevad kokku LE järgi asula alguse ja lõpuga tähistatud alaga, kuid mitte alati. Kuna asulas on teedel tavaliselt tänava nimi, siis tekib asula piirile igal juhul ühendus ning see on ka hea, sest kiirused on asulas ja väljaspool erinevad ning siis ei keskmistata neid kokku.
 +
 
 +
* Asulate '''nimesid''' vaata Maa-ameti [http://geoportaal.maaamet.ee/est/Kaardiserver/Maainfo-p197.html kaardiserverist]
  
 
* Kui tee jookseb läbi asula, siis tema '''tüüp ei muutu''' (vt eestpoolt)
 
* Kui tee jookseb läbi asula, siis tema '''tüüp ei muutu''' (vt eestpoolt)
  
* Kohanimedes ei kasutata asula tüübi nime nagu "küla", "linn", "alev" jne.
+
* Kohanimedes ei kasutata asula tüübi nime (näiteks "küla", "linn", "alev" jne).
 +
 
 +
* '''Valdasid''' kaardile ei kanta, küll aga '''külad'''. Eestimaa on ühtlaselt küladega kaetud ning lõpuks ei tohiks enam ilma kohanimeta lõike kaardile jääda. Kuna navigatsioonikaart hakkab pisitasa "valmis" saama, siis üritame vältida asulanimedeta teede kaardile kandmist.
 +
 
 +
* '''Maakondi''' ei tohi kunagi asulateks märkida! Praeguseks peaks kaart puhas olema, kuid see tekitab oi-oi kui palju probleeme.
 +
 
 +
* '''Korduvate''' kohanimede puhul lisame väiksemale või tundmatumale kohale (see on loomulikult subjektiivne) nime taha sulgudesse maakonna nime (nt. "Kääpa (Jõgevamaa)")
 +
 
 +
=== Koht e. Place (''kuni 2016.a Landmark'') ===
 +
 
 +
Paljudel uutel kasutajatel on tekkinud ekslik arvamus, et Waze'i kaart peab välja nägema nagu SimCity või see peab võimalikult täpselt peegeldama ümbruskonda. Tegelikult on aga seda kaarti vaja kasutada enamasti väikese ekraani peal ja autoga sõites ning siis pole aega kaarti pikalt uurida. Sellepärast kehtib ka Waze'i kaardi joonistamisel reegel "mida tühjem kaart, seda parem kaart". Vältida tuleks kaardile suure hulga objektide joonistamist. Selleks on teised kaardid.
 +
 
 +
Kui joonistamisel tekib küsimus, kas Place on punkt või ala, siis kõige lihtsam on lähtuda järgnevast loogikast. Ala on see hoone, mida on autoaknast kaugele näha ja punkt on mingi siseruum või virtuaalne hoone osa (sh mõni firma).
 +
 
 +
Olulised Placed, mida tuleks igal võimalusel kasutada, on:
 +
 
 +
* Gas Station - vt järgmist punkti
 +
 
 +
* Parking Lot - parklaks ei märgita platse, mis on tee laiendused (ühel- või kahelpool teed parkimine). Kõik muud parkimisvõimalused tuleb kaardile kanda ning sinna peab minema ka "Parking Lot Road" tüüpi tee. Üldiselt on kasulik suuremad parklad teha väiksemateks loogilisteks osadeks. Parklale nime pannes tuleb jälgida, et see sisaldaks ka nimetust "parkla". '''Kaardile ei kanta parklaid, mis ei ole avalikus kasutuses!'''
 +
 
 +
Muud Placed:
 +
 
 +
* Beach - lisaks nimele, alternatiivse nime väljale lisada "ujumiskoht"
 +
 
 +
* Shoppamine - alternatiivse nime väljale tuleb kirjutada keti või emafirma nime lühivariant. Näiteks "Konsum", "Selver" vms
 +
 
 +
* Mets - üldiselt Eestis metsi ei joonistata ja ei ole ka suurt mõtet 1000ha turbaraba lisada. Kui on mets, millel on nimi, siis see sobib küll
 +
 
 +
* Alternatiivsete nime väljal kasutage lisaks eelnevatele julgesti ka järgmisi märksõnu: lõkkekoht, telkimiskoht
 +
 
 +
NB! Kõigil Place-del palun täitke ära ka aadressi väljad, siis on võimalik Place eristada ka linnanime järgi, näiteks Tartu Ülikool, Tallinn(as).
 +
 
 +
=== Tanklad (''Gas Station'') ===
 +
 
 +
2012 novembri alguses aktiveeriti Eestis kütusehindade funktsioon.
 +
 
 +
Selleks, et seda kasutada saaks, peavad olema tanklad õigesti joonistatud. Selleks tuleb "+" alt valida "'''Gas station'''", joonistada maha piirjooned (sinna sisse peab viima vähemalt üks '''Parking lot road''' tüüpi tee) ning sisestada kindlasti järgmised detailid:
 +
 
 +
* Type: Gas Station
 +
* Name: ''tankla nimi'' Tankla nimi palun kirjutada normaalselt, näit. "Premium 7 Tartu Ravila", mitte "63a Ravila tn. A24". Lisa kindlasti tankla nimi koos laiendiga!
  
* Valdasid kaarile ei kanta.
+
* "Alternative name" Alates 2015 aprill oleme lisanud alternatiivse nime väljale keti nime. See aitab tanklate otsimisel neid õieti reastada. Tegu on kavalusega, mille leiutas meie kasutaja Mikk36.
  
* Maakondi ei tohi kunagi asulateks märkida! Praeguseks peaks kaart puhas olema kuid see tekitab oi-oi kui palju probleeme.
+
* '''Brand:''' - see peab kindlasti olema valitud. Kui antud tanklaketi brändi ei eksisteeri, siis paluks sellest teada anda [http://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=260&t=21772 foorumis]
  
===Probleemid===
+
Alates 01.11.2014 on olemas sellised tanklaketid nagu CNG, LNG ja ELMO! Need ketid on lisatud selleks, et tagada erinevate gaasitanklate ja elektriautode laadimispunktide leidmine. Gaasi hinna jaoks on väli olemas, '''ELMO laadimisjaamadele kütuse hindu ei lisata!''' ELMO puhul tuleb lisada landmarki tüübiks ka "charging station".
  
Kahjuks on [http://world.waze.com/cartouche/ Cartouche] endiselt üsna vigane. Siiski saab üldiselt kõik tehtud kuid osade protseduuride peale võib kuluda ebamõistlikult palju aega. Siin on nimekiri hetkel teadaolevatest probleemidest ning lahendustest.
+
=== Probleemid ===
  
====Alternatiivsete nimede lisamine====
+
Kahjuks on [https://world.waze.com/editor/ WME] veidi poolik. Üldiselt saab kõik tehtud, kuid osa asju tuleb nähtavasti hiljem veel üle käia. Siin on nimekiri hetkel teadaolevatest probleemidest ning lahendustest.
Uue tee lisamisel ning mitme uue nime andmisel tuleb seda teha ühekaupa. Esimesena lisada '''Street:''', seejärel salvestada. Järgmisena lisada esimene '''Alt street:''' ning jälle uuesti salvestada jne kuni kõik nimed on lisatud. Järgmisele samade nimedega lõigule võib juba kõik nimed korraga sisestada.
+
  
====Alternatiivsete nimede kadumine====
+
==== Alternatiivsete nimede lisamine ====
Praktiliselt kõikide lõikude geomeetriat puudutavate operatsioonide tulemuseks on alternatiivsete nimede kadumine. Nendeks operatsioonideks on geomeetria muutmine, lõikude ühendamine ja poolitamine. Peale neid operatsioone tuleb nimed alati uuesti sisestada.
+
Uue lõigu lisamisel ei saa alternatiivseid nimesid lisada. Alternatiivseid nimesid saab lisada alles peale uue lõigu salvestamist. Samuti tekib alternatiivsete nimede lisamisel probleeme, kui üritada neid lisada mitmele lõigule korraga.
  
====Ühenduste kustutamine====
+
==== Haldusüksuste piiride puudumine ====
Ilma ristmikuteta teelõigud on mõistlik joonistada ühe lõiguna. Uute teede mahamärkimisel (teerulliga) tekib üldiselt palju lõike. Nende ühendamiseks tuleks lõikudevahelised ühendused maha kustutada. Sellega kaasneb aga lõikude geomeetria muutus. Nimelt kustutab Cartouche eemaldatava punkti (mõlema lõigu otsa) ära ning tõmbab tee antud kohast "sirgeks". Esialgse tee kuju taastamiseks tuleks kadunud punkt uuesti lisada. Selleks aga peab teadma, kus see punkt asus. Kasutada võib näiteks mõne akna serva. Igal juhul on see väga ebamugav tegevus.
+
Kahjuks on kasutada ainult satelliidi- või aerofotod ning asulate piiridega kaarti pole. WME näitab küll koordinaate, kuid selle järgi piiride tähistamine on väga aeganõudev ning pole hetkel soovitatav tegevus.
  
[[Image:yhendamine1.png]] [[Image:yhendamine2.png]]
+
==== Korduvad asulate nimed ====
 +
Eestis on üle 400 kohanime kasutusel rohkem kui üks kord. Reeglina asuvad need erinevates maakondades, kuid ka sellel reeglil on erandeid. WME ei luba neid nimesid topelt kasutada. Praegune lahendus on lisada teisena tekkiva nime taha sulgudesse maakonna nimi (nt "Tootsi (Võrumaa)"). Varsti peaks tekkima võimalus sisestada ka maakond ning siis see probleem praktiliselt kaob.
  
[[Image:yhendamine3.png]]
+
==== Tolmused teed ====
 +
Praegu puudub lõplik toimiv lahendus kuidas märkida tolmuseid teid. "Unpaved" tee tüüp on mõeldud metsa- ja põlluteede jaoks, mida läbitakse väga aeglaselt - nn pinnasteed. Kiiresti sõites ning kaardi mõõtkava vähendades muutuvad need teed nähtamatuks. Veel on olemas "Unpaved" linnuke (mitte segamini ajada tee tüübiga), millega peaks olema võimalik määrata kõiki tee tüüpe nn kruusateeks, kuid mis hetkeseisuga veel ei toimi. Samuti pole sajaprotsendiliselt veel selge kuidas see üldse toimima saab. Seega hoiduda praegu üldse säärasest klassifitseerimisest.
  
====Muud probleemid====
+
Enamasti on uutel kasutajatel probleem kruusakattega teedega, mis Maanteaameti klassifikatsiooni järgi on üldjuhul kõrvalmaanteed ning Waze'i jaoks seega "Minor Highway". Sellisena tuleb need ka kaardile kanda. Lähiajal on lubatud ka see probleem lahendada.
Vahest tekivad väga kummalised probleemid. Näiteks ei saa ühendusi kustutada (kustutamise peale ütleb "Node added" näiteks) või ei saa kahte lõiku kokku ühendada. Sellistel puhkudel aitab tihti Cartouche ''reload''. Selleks, et aga jääda samasse kohta, tuleb vajutada kaardi all paremas nurgas olevale "'''SuperPermalink'''" lingile. Sellele võib vajadusel juba '''F5'''-ga ''reload''-i teha aga tavaliselt polegi enam vaja.
+
  
==Muu abi==
+
== Muu abi ==
  
Kui enam ise hakkama ei saa, siis piirkondade administraatorid aitavad hea meelega. [http://world.waze.com/forum/ Foorumis] saab neile teateid (PM) jätta.
+
Soovituslik on liituda erinevate Eesti suhtluskanalitega, kust saab vastused igasugustele küsimustele ja probleemidele.
 +
* [https://www.waze.com/forum/viewforum.php?f=260 Foorum] - vaba ligipääs igaühele, sisse saab logida oma juba olemasoleva Waze kasutajanimega.
 +
* [https://wazeestonia.slack.com/ Suhtluskeskkond Slack] - liitumiseks on vajalik kutse, mille saab '''[http://bit.ly/WazeEestiInvite siit]'''.

Latest revision as of 09:31, 1 April 2017

UUS WIKI AADRESSIL WAZEOPEDIA.WAZE.COMMittetäielik Waze kasutusjuhend

Igapäevane kasutamine

Mõned näpunäited igapäevaseks Waze kasutamiseks

 • Lülita Waze alati sisse, kui autoga sõidad - mida rohkem on infot erinavate teelõikude läbimise kiiruse kohta erineval ajal, seda täpsem on navigatsioon.
 • Paigalda Waze esiklaasi juurde sellisesse kohta, kus GPS signaali levi on tagatud!
 • Ära kasuta Waze'i, kui sõidad ühistranspordiga, jalgrattaga või käid jala - see õpetab serverile vale kiiruse ning üldjuhul hakkab genereerima ummikute teateid teistele kasutajatele.
 • Ära unusta Waze'i käima, kui oled jõudnud koju või tööle.
 • Lülita "teerull" (Pave road) sisse ainult juhul, kui sõidad teed, mida kaardil pole. Ära unusta seda välja lülitada kohe, kui oled jõudnud teele, mis on kaardil juba olemas.
 • Kui märkad navigatsioonil vigu, siis raporteeri kaardi vigadest. Tee seda foori taga seistes või veel parem kõrvalistmel.
 • Kui tahad rohkem punkte teenida, tee väike ring ja rulli uusi teid. See annab kordades rohkem punkte kui mööda olemasolevaid teid sõites :-)
 • Salvesta telefoni kodu ja töökoht (kasuta nimesid "Home" ja "Work") ning kasuta alati navigatsiooni. Alusta lühima teekonna variandiga ning kui see paistabki kõige otsem tee olema ja ei tee kummalisi ringe (st kaart on korras), siis hakka kasutama kiireima teekonna valikut. Pikemate sõitude ja tihedama liiklusega tänavate läbimise korral hakkab Waze sind üllatama pealnäha kummaliste, kuid kiiremate teekondade leidmisega.
 • Ära raporteeri ohuna iga viimastki autot, mis on teeäärde metsapeatusele jäänud ja iga väiksematki udumulli ja vihmapiiska. Inimestel on silmad peas! Pimedal ajal, teel seisev tuledeta auto on asi, mida raporteerida tasub!
 • Kui sinu teele jääb teise kasutaja poolt raporteeritud teade, siis kasuta "Thank" nuppu. Uuesti raporteerida pole vaja!
 • Ära tee raportitega lolli nalja. Kõik fake raportite genereerijad otsitakse üles ja saavad karistatud mobiilse seadme kaudu! :)

WME (Waze Map Editor) kasutamine

Kaardi joonistamise ja parandamisega peaks tegelema ainult need kasutajad, kellel:

 • on (palju) vaba aega ja
 • on see leht läbi loetud

Kõigepealt sõida paar päeva sisselülitatud Wazega. Peale seda kui andmed serverisse jõuavad saad oma sõidetud teede ümber kaarti muuta. Alusta puuduvatest teedest! Ära hakka esimese asjana peatänavat poleerima! Kui midagi valesti läheb, loe Wikit ja küsi Foorumist nõu.

Edaspidi on juttu vaid kaardi redigeerimisest ning reeglitest, mida peab jälgima Eesti teede joonistamisel.

Kõik kasutajad on teretulnud oma kodukanti kaardistama. Suuremate alade kaardistamiseks on vaja administraatori õigusi ning neid antakse juba kogenud kasutajatele (http://world.waze.com/dashboard/ "Map Updates:" võiks näidata vähemalt tuhandet tegevust). Põhjalikumalt siit (EN)

Kohustuslik kirjandus

Igaüks, kes tahab kaarti ise parandama hakata, peab läbi lugema (ja aru saama) vähemalt need juhendid:

Teede joonistamine

Väike meeldetuletus ning näpunäited, mida tuleks alati jälgida ehk mõne sõnaga kõige levinumatest probleemidest, mida kipuvad uued kasutajad kaardi joonistamisel tegema.

Kõik teed koosnevad lõikudest (segment). Igal lõigul on alati algus- ja lõpp-punkt. Lõigud ei tohi mitte kunagi ristuda samal tasapinnal. Kui kaks olemasolevat lõiku ristuvad, siis tuleb nende ristumiskohale luua ühendus (junction) ning tekivad uued lõigud.

Teede joonistamisel ei joonistata sõiduradu eraldi välja. Kahe suunavööndi eraldi joonistamisel on mõte vaid juhul, kui need on tõesti täielikult eraldatud ning tee on väga lai. Selliselt joonistatud teede ristmikud muutuvad väga keeruliseks ning veel keerulisem on need normaalselt navigeeritavateks saada.

Keeruline-ristmik.png

https://www.waze.com/editor/?env=row&lon=24.72165&lat=59.42787&zoom=4

Sõiduradadest on mõnigal juhul mõistlik siiski maha- ja pealesõidud välja joonistada, et navigeerimisel saada käsklusi "keep left" ja "keep right". Igal juhul peaks keerukamaid ristmikke joonistama vaid kogenud kasutajad ning need, kes neid ristmikke hiljem ka läbi sõidavad ning navigatsiooni käsklusi kontrollida saavad.

Vasakpoore.png

https://www.waze.com/editor/?env=row&lon=24.62344&lat=59.34661&layers=4&zoom=4

Kindlasti tasuks lugeda ka wiki artiklit At-grade connectors.

Vahel tuleb kaarti joonistada tegelikkusest veidi erinevalt, et selgeid instruktsioone saada. Näiteks kui tee pealt keerab tänav maha liiga laugelt, siis antakse käsk "keep right", kuid enamus juhtudel on ikkagi autojuhi jaoks tegemist parempöördega ja õige on "turn right" käsklus. Sel juhul tuleb teha ristmikule väike 90-kraadine pööre ja sealt diagonaaliga jätkata.

Diagonaal.png

https://www.waze.com/editor/?env=row&lon=24.65184&lat=59.37874&zoom=6

Alati tuleb jälgida lubatud ning keelatud pöördeid ja jälgida, et lõigud ikka mõlemas suunas oma naabritega ühendatud oleks (välja arvatud ühesuunalised teed ja keelatud pöörded).

Jupid.jpg

Kindlasti tuleb vältida liiga väikeste segmentide joonistamist. Need risustavad kaarti ja tegelikku otstarvet neil ei ole, kuna need on navigeerimiseks liiga väikesed. Näiteks lühikesed sissesõidud iga maja juurde.

Jct 4 offset sep ex.png

Ristmikel tuleks samuti liiga väikseid lõike vältida, kuna need võivad navigeerimisel probleeme tekitada. Siinkohal on reegliks 5 m, millest lühemaid segmente tuleb vältida. Ühe võimalusena võib ristuvaid teid üksteisest pisut eemale nihutada, et pikendada nendevahelist lõiku. Kui aga ristuvad teed asuvad väga lähestikku, siis tuleks need pigem üheks ristmikuks kokku liita.

Liikluskorraldus peab alati olema kontrollitud. Mõnel juhul võib ka Google StreetView abi kasutada, kuid aja möödudes peab arvestama, et see võib olla aegunud.

Teede tüübid

Maanteede tähistamisel kasutatatakse maanteaameti teede klassifikatsiooni.

 •  Freeway  - Põhimaanteed (numbrid 1…11 ja 92).
 •  Major Highway  - Tugimaanteed (kahekohalised numbrid).
 •  Minor Highway  - Kõrvalmaanteed (viiekohalised numbrid).
 •  Primary Street  ja  Street  - Linnatänavad ja väikesed kohalikud teed märgitakse olenevalt tänava suurusest ja tähtsusest kas Primary Street või lihtsalt Street. Siin on veidi mänguruumi ja see käib osaliselt tunde järgi. Rusikareegel on see, et Primary Street on läbisõidutee. Street võiks olla ainult kohaliku liikluse jaoks ning mitte kasutatav kahe kõrgema kategooria tee vaheliseks liikluseks. Hajaasustusega aladel tuleb asfaltkattega läbisõiduteed panna Primary Street tasemele, seda eeldusel, et nad pole juba mõne kõrgema kategooria teed.
 •  Off-road / Not maintained  - Põlluvaheteed ja muud pinnasteed, mille läbimine "blondil" või Ferrariga poleks hea mõte. Kobedama autoga peaks see tee siiski läbitav olema. Teed, kuhu igal juhul ilma spets autota kinni jääb, tuleb märkida Walking Trail tüüpi. Kruusakattega maanteede puhul seda tüüpi ei kasutata! Vt. ka probleemide alt Eesti#Tolmused_teed
 •  Parking Lot Road 
 • Kõik parkla- ja hooviteed, mis pole otseselt tänavad.
 • Õuealas asuvad teed, millele lisaks enamikel juhtudel ei märgita tänavanime. Sel juhul ei pakuta navigeerimist läbi õueala, mis on Liiklusseadusega keelatud. Kui õueala staatus on liigagara omavalitsuse survel omistatud ka seda läbivatele tänavatele, märgime tänava siiski "Street" tüüpi. Sel juhul otsustab navigatsiooni sobivuse üle Waze vastavalt keskmisele kiirusele, millega neid tänavaid läbitakse - õuealal on tugevalt piiratud piirkiirus.
 •  Private Road  - Tee, mis on liiklusmärgi järgi piiratud ligipääsuga, näiteks asutuste territooriumid. Ainult erakasutuses tõkkepuude taga olevaid teid ei ole mõtet kaardile kanda, sest enamasti neid teid kasutada ei saa. Juhul kui selline tee on kaardile kantud, siis tuleb see lahti ühendada, et vältida navigatsiooni läbi sellise tee! Kindlasti tuleb nende puhul vältida liigset detailsust, see on seadme ekraanil puhas müra. Samal põhjusel märgime "Private Road" tüüpi ka vaid ühe talu/eramu juurde viivad teed.
 •  |  |  |  |  | Pedestrian Boardwalk |  |  |  |  |  - Kõnniteid üldiselt kaardile ei kanta. Kui on tegemist mingisuguse pikema ja eraldiseisva teega ja on vajadus selliseid teid joonistada, siis võib seda siiski teha. Näiteks jalakäijate tänavad, rannapromenaadid, sillad jms.
 •  |   |   |   |   | Walking Trail |   |   |   |   |  - Muud kitsamad jalakäijate teed, näiteks matkarajad.
Kõnniteid ei tohi ühendada sõiduteedega! Juhul, kui avastad, et kõnnitee on ühendatud sõiduteega, siis ühenda see lahti ja pane suurema leveli lukk peale.
 •  |-|-|-|-|-|-|-|-|-| Railroad |-|-|-|-|-|-|-|-|-|  - Raudteede kaardistamisel on kolm eesmärki. Esiteks on see heaks orientiiriks navigeerimisel. Teiseks aitab see vältida vääraid liiklusandmeid juhul, kui raudtee kulgeb paralleelselt sõiduteega ning rongis kasutatakse Waze'i. Kolmandaks, kui raudtee ristub sõiduteega (samal kõrgusel), siis suudab Waze edukalt ennustada ka ajalisi viiteid raudtee ületamisel.
 • Raudteed kanname kaardile koos liini nimetusega, v.a Virumaa kaevandusliinid, millel konkreetne nimi puudub.
 • Tööstuslikud raudteed kanname kaardile ainult juhul, kui need ristuvad avaliku sõiduteega.
 • Sõiduteega ristumisel tekitada sinna ka ristmik - nii on liiklusandmete kogumine täpsem.
 • Linna nimesid raudteedele panna ei tohi, kuna see rikub ära linnade piirid. Vt. Smudged city
 • Raudtee on kahesuunaline.
 •  Ramp  - Kasutada ainult põhimaanteede ("Freeway") aeglustusradadega mahasõitudel ning kahe erineval tasapinnal oleva tee ühendamiseks. Teiste peale- ja mahasõiduradade jaoks seda mitte kasutada! Ramp'i puhul juhendab navigatsioon "exit right".
 •  • • • • Ferry • • • •   - Algselt kasutasime seda teetüüpi ainult reisijateveo liinidel, sest navigatsioon korralikult ei toiminud. Võtsime selle teetüübi kasutusele Hiiumaa ja Saaremaa liinidel alates mai 2016. Sellele teetüübile võib peale panna ka ajalised piirangud n.ö. "time restriction". Praamisõitjatel tasub võimalusel Waze ka praami peal sisselülitatuna hoida, siis saab navigatsiooni täpsemaks.
 • Kui maantee jookseb läbi asula, siis tema tüüp ei muutu ehk ta on ikka edasi Freeway, Major Highway vms. Kuna navigeerimisel eelistatakse alati "kiiremaid" teid, siis suure maantee vahepeale tänava paigutamine mõjub navigeerimisele halvasti. Lisaks sellele tekivad suure pildi peale asulate kohale valged laigud, kuna välja suumides tänavaid enam ei näidata.
 • Erinevaid teid ühendavad või muidu suuremad ja olulisemad teed, mis pole maanteeameti teede loendis kirjas, tuleb märkida Primary Street tüüpi. "Tänava" tüüp ei tähenda seda, et tee peaks olema tänav koos tänavanimega.
 • Teede ühendamisel ringteedega või pöörete jaoks eraldi radade joonistamisel peab arvestama, et nende tüüp poleks kunagi "madalam" kui ühendatud teede endi tüübid.
 • Jäätee - see on üks väärt tee ja Waze on siiani ainuke süsteem, kus neid reaalselt kasutada saab. Jääteed tuleb ühendada maanteede jätkuna ja tema klass peaks ka sama olema. Jäätee nimi panna stiilis "Jäätee: Haapsalu–Noarootsi", alternatiivne nimi võiks olla ingl. keeles "Ice road: Haapsalu–Noarootsi". Jälgida tuleb, et jäätee ja maantee vahel oleks ühendustee vähemalt street klassiga. Jääteele tuleb märkida ka kellaajalised piirangud. Kui jäätee suletakse, siis tuleb jäätee lahti ühendada mõlemast pealesõidu kohast ning kategooriaks panna "Walking trail".

NB! Suurte kinniste alade (Kaevandused, elektrijaamad, lennujaaamad) teede puhul märgitakse ainult sissepääsud "private street" lõikudega. Muud sellel alal asuvad teed joonistatakse samamoodi nagu mujal.

Tee tüüpidest saab lähemalt lugeda ingliskeelsest Wikist.

Teede nimed

 • Asulas on Street: alati tänava nimi. Alati kirjuta välja kõik liigisõnad (tee, põik jne), välja arvatud “tänav”. Alati lühenda liigisõnad “maantee” (mnt) ja “puiestee” (pst); nende lõppu ei käi punkt. Antud reeglite aluseks on võetud riiklik määrus.
 • Kui asulat läbib maantee, siis on maantee numbrid ja nimi kirjas Alt. names: all.
Tanavanimed.png
 • Väljaspool asulat on maanteede puhul Street: all kirjas esimene number prioriteedi järgi (vt edasi), Alt. names: all on kirjas teised numbrid ja nimi.
Maanteenimed.png
 • Street: välja peal on kirjas ainult üks nimi!
 • Maanteede numbrid on alati kahe nurksulu vahel. Tulevikus on lootust saada sellisel kujul märgitud numbrid kaardile maanteemärkide kujutistena, nii nagu on USAs. See teeb ka otsingu selgemaks.
 • Maanteede numbrite prioriteedid on (vähenevas järjekorras):
  • Euroopa tee number (näiteks "[E20]")
  • lühendatud number (näiteks "[230]")
  • kohalik tee number (näiteks "[2]" või "[11230]")
  • tee nimi (näiteks "Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa")
 • Kui sa ei tea, mis teega tegemist on, siis vaata Maa-ameti kaardiserverist.
 • Maanteede nimedes olevate asulanimede vahel tuleb kasutada mõttekriipsu “–” (en dash). Mõttekriipsu ja asulanime vahel ära kasuta tühikuid. Liitnimedes (Keila-Joa, Kilingi-Nõmme jne) kasutatakse sidekriipsu “-”. Kuigi tegemist on erinevate kirjavahemärkidega, võivad need (eriti väiksema fondi puhul) tunduda ühesugused. Sidekriips on klaviatuuril tavaline miinus. Mõttekriipsu saab Windowsis sisestada klahvikombinatsiooniga Alt+0150, Linuxis kasuta kombinatsiooni <Multi_key> <minus> <minus> <period>.
 • Kui maantee nimi koosneb mitmest asulanimest, jäta liiginimi (maantee) alati kirjutamata.
 • Näited:
  • Tartu–Viljandi–Kilingi-Nõmme
  • Rakvere–Väike-Maarja–Vägeva
 • Lühendatud (kolmekohaline) number on Maanteaameti pikast ametlikust numbrist olulisemaks tehtud põhjusega, et kõik teeviidad kasutavad ainult lühikesi numbreid. Lisaks hoiab see kaardi vaadet puhtamana. Pikemat numbrit saab alati aliase alt vaadata. Korduvad numbrid erinevate teede juures pole probleem - täpselt samamoodi võib olla tänava nimi sama mitmes asulas ja see üldjuhul kedagi segadusse ei aja.
 • Parkla- ning õuealateedele tänavanime ei panda.

Kiiruspiirangud

Piirangud võivad alata (ja lõppeda) ristmikult või sageli ka segmendi keskelt. Viimasel juhul tuleks piirangu lisamiseks segment õige koha pealt poolitada.

 • Kui 50 m raadiuses on juba mõni ristmik, siis tuleb kiiruspiirang alustada olemasolevast ristmikust, et mitte tekitada liiga palju tarbetuid sõlmpunkte.
 • Kui olemasolev ristmik on üle 50 m eemal, siis võib tekitada õigesse kohta uue sõlmpunkti.
 • Üle 100 m tuleb kindlasti luua uus sõlmpunkt.
 • Jälgi ümbrust — võib-olla on mõni lisamata parkla- või eratee vmt just õige koha peal, mille lisamisel tekiks uus ristmik.
Kiiruspiirang.png

Kiiruspiirangute lisamisel tuleb kõvasti kasuks loogiline mõtlemine. Lisamisel tuleks kindlasti mõelda, kas sama kiirus segmendil kehtib mõlemas suunas.

Näiteks asulasse sisenemine, kus hakkab reeglina kehtima kiiruspiirang 50 km/h ning sellele eelneb enamasti ennetav piirang 70 km/h. Asulast väljudes seevastu muutub asulakiirus koheselt maanteekiiruseks. Sellest tulenevalt peaks mõne segmendi erinevatele suundadele määrama erinevad kiirused.

Kiiruspiirangud lisame vaid kohtadesse, kus need ka reaalselt liiklusmärkide näol eksisteerivad. Ise mingisuguseid piiranguid välja ei mõtle! See käib ka 4x4/unpaved teede kohta!

Ringristmikel

 • Kui ringristmiku kõigil suubuvatel ja väljuvatel segmentidel kehtib ühesugune kiiruspiirang, siis täpselt sama piirangu lisame ka ringristmikule.
 • Kui üks või enam ringteega ühendatud teedest on erineva kiiruspiiranguga, siis ringristmikule kiiruspiirangut ei lisa.

Era- ja parklateedel

Kiiruste lisamine igale segmendile on võimalus, mitte kohustus.

Kiirused lisame era- ja parklateedele (private road ja parking lot road) vaid juhul, kui sinna on eraldi kehtestatud mingisugune piirang. Muul juhul mitte. Siia alla kuuluvad ka õuealad, mis oma olemuselt märgitakse parklateeks (vt. #Teede tüübid), ja kus kehtib maksimaalne kiirus 20 km/h.

Asulas igal nurgatagusel, kangialusel ja parklas 50 km/h ning asulaväliselt juurdepääsuteedel (erateed ühe elamu juurde jms), laudavaheteedel ning parklas 90 km/h ei ole mõistlik ja pigem jätta sellised piirangud tungiva vajaduseta lisamata.

Ajaliselt piiratud kiirused

Ajaline kiiruspiirang

Hetkel toetab Waze ainult ühte kiiruspiirangut ilma igasuguse ajalise eristuseta.

Ajalised kiiruspiirangud on enamasti päevasel ajal koolide ja lasteaedade ümbruses ning suurem osa liiklusest toimub tõenäoliselt samuti just päevasel ajal.

Seega ohutusest lähtuvalt lisame sellised piirangud kaardile, olenemata nende ajast ja kestvusest.

Muud kiirused

Soovituslik kiirus
 • Soovituslikud kiirused

Soovituslikud kiirused ei ole kohustavad ja seega neid kaardile ei lisata.

 • Ajutised piirangud

Ajutised piirangud, nagu nimetuski ütleb, on kasutuselt vaid ajutiselt ning neid kaardile ei kanta. Siia alla käivad igasugused üritused, teetööd, jms.

Majade numbrid

Majade numbritena saab sisestada hetkel ainult numbreid ilma lisasümboliteta.

Juhul kui on vajadus sisestada majanumbreid koos tähtedega, siis toimi nii: 1. Tee Place 2. Konverdi see residentialiks 3. Lisa nime väljale näiteks "4U" Selline asi on siis otsingust leitav.

Asulad

 • Asulate piirid on tegelikud katastri piirid, mis üldjuhul langevad kokku LE järgi asula alguse ja lõpuga tähistatud alaga, kuid mitte alati. Kuna asulas on teedel tavaliselt tänava nimi, siis tekib asula piirile igal juhul ühendus ning see on ka hea, sest kiirused on asulas ja väljaspool erinevad ning siis ei keskmistata neid kokku.
 • Kui tee jookseb läbi asula, siis tema tüüp ei muutu (vt eestpoolt)
 • Kohanimedes ei kasutata asula tüübi nime (näiteks "küla", "linn", "alev" jne).
 • Valdasid kaardile ei kanta, küll aga külad. Eestimaa on ühtlaselt küladega kaetud ning lõpuks ei tohiks enam ilma kohanimeta lõike kaardile jääda. Kuna navigatsioonikaart hakkab pisitasa "valmis" saama, siis üritame vältida asulanimedeta teede kaardile kandmist.
 • Maakondi ei tohi kunagi asulateks märkida! Praeguseks peaks kaart puhas olema, kuid see tekitab oi-oi kui palju probleeme.
 • Korduvate kohanimede puhul lisame väiksemale või tundmatumale kohale (see on loomulikult subjektiivne) nime taha sulgudesse maakonna nime (nt. "Kääpa (Jõgevamaa)")

Koht e. Place (kuni 2016.a Landmark)

Paljudel uutel kasutajatel on tekkinud ekslik arvamus, et Waze'i kaart peab välja nägema nagu SimCity või see peab võimalikult täpselt peegeldama ümbruskonda. Tegelikult on aga seda kaarti vaja kasutada enamasti väikese ekraani peal ja autoga sõites ning siis pole aega kaarti pikalt uurida. Sellepärast kehtib ka Waze'i kaardi joonistamisel reegel "mida tühjem kaart, seda parem kaart". Vältida tuleks kaardile suure hulga objektide joonistamist. Selleks on teised kaardid.

Kui joonistamisel tekib küsimus, kas Place on punkt või ala, siis kõige lihtsam on lähtuda järgnevast loogikast. Ala on see hoone, mida on autoaknast kaugele näha ja punkt on mingi siseruum või virtuaalne hoone osa (sh mõni firma).

Olulised Placed, mida tuleks igal võimalusel kasutada, on:

 • Gas Station - vt järgmist punkti
 • Parking Lot - parklaks ei märgita platse, mis on tee laiendused (ühel- või kahelpool teed parkimine). Kõik muud parkimisvõimalused tuleb kaardile kanda ning sinna peab minema ka "Parking Lot Road" tüüpi tee. Üldiselt on kasulik suuremad parklad teha väiksemateks loogilisteks osadeks. Parklale nime pannes tuleb jälgida, et see sisaldaks ka nimetust "parkla". Kaardile ei kanta parklaid, mis ei ole avalikus kasutuses!

Muud Placed:

 • Beach - lisaks nimele, alternatiivse nime väljale lisada "ujumiskoht"
 • Shoppamine - alternatiivse nime väljale tuleb kirjutada keti või emafirma nime lühivariant. Näiteks "Konsum", "Selver" vms
 • Mets - üldiselt Eestis metsi ei joonistata ja ei ole ka suurt mõtet 1000ha turbaraba lisada. Kui on mets, millel on nimi, siis see sobib küll
 • Alternatiivsete nime väljal kasutage lisaks eelnevatele julgesti ka järgmisi märksõnu: lõkkekoht, telkimiskoht

NB! Kõigil Place-del palun täitke ära ka aadressi väljad, siis on võimalik Place eristada ka linnanime järgi, näiteks Tartu Ülikool, Tallinn(as).

Tanklad (Gas Station)

2012 novembri alguses aktiveeriti Eestis kütusehindade funktsioon.

Selleks, et seda kasutada saaks, peavad olema tanklad õigesti joonistatud. Selleks tuleb "+" alt valida "Gas station", joonistada maha piirjooned (sinna sisse peab viima vähemalt üks Parking lot road tüüpi tee) ning sisestada kindlasti järgmised detailid:

 • Type: Gas Station
 • Name: tankla nimi Tankla nimi palun kirjutada normaalselt, näit. "Premium 7 Tartu Ravila", mitte "63a Ravila tn. A24". Lisa kindlasti tankla nimi koos laiendiga!
 • "Alternative name" Alates 2015 aprill oleme lisanud alternatiivse nime väljale keti nime. See aitab tanklate otsimisel neid õieti reastada. Tegu on kavalusega, mille leiutas meie kasutaja Mikk36.
 • Brand: - see peab kindlasti olema valitud. Kui antud tanklaketi brändi ei eksisteeri, siis paluks sellest teada anda foorumis

Alates 01.11.2014 on olemas sellised tanklaketid nagu CNG, LNG ja ELMO! Need ketid on lisatud selleks, et tagada erinevate gaasitanklate ja elektriautode laadimispunktide leidmine. Gaasi hinna jaoks on väli olemas, ELMO laadimisjaamadele kütuse hindu ei lisata! ELMO puhul tuleb lisada landmarki tüübiks ka "charging station".

Probleemid

Kahjuks on WME veidi poolik. Üldiselt saab kõik tehtud, kuid osa asju tuleb nähtavasti hiljem veel üle käia. Siin on nimekiri hetkel teadaolevatest probleemidest ning lahendustest.

Alternatiivsete nimede lisamine

Uue lõigu lisamisel ei saa alternatiivseid nimesid lisada. Alternatiivseid nimesid saab lisada alles peale uue lõigu salvestamist. Samuti tekib alternatiivsete nimede lisamisel probleeme, kui üritada neid lisada mitmele lõigule korraga.

Haldusüksuste piiride puudumine

Kahjuks on kasutada ainult satelliidi- või aerofotod ning asulate piiridega kaarti pole. WME näitab küll koordinaate, kuid selle järgi piiride tähistamine on väga aeganõudev ning pole hetkel soovitatav tegevus.

Korduvad asulate nimed

Eestis on üle 400 kohanime kasutusel rohkem kui üks kord. Reeglina asuvad need erinevates maakondades, kuid ka sellel reeglil on erandeid. WME ei luba neid nimesid topelt kasutada. Praegune lahendus on lisada teisena tekkiva nime taha sulgudesse maakonna nimi (nt "Tootsi (Võrumaa)"). Varsti peaks tekkima võimalus sisestada ka maakond ning siis see probleem praktiliselt kaob.

Tolmused teed

Praegu puudub lõplik toimiv lahendus kuidas märkida tolmuseid teid. "Unpaved" tee tüüp on mõeldud metsa- ja põlluteede jaoks, mida läbitakse väga aeglaselt - nn pinnasteed. Kiiresti sõites ning kaardi mõõtkava vähendades muutuvad need teed nähtamatuks. Veel on olemas "Unpaved" linnuke (mitte segamini ajada tee tüübiga), millega peaks olema võimalik määrata kõiki tee tüüpe nn kruusateeks, kuid mis hetkeseisuga veel ei toimi. Samuti pole sajaprotsendiliselt veel selge kuidas see üldse toimima saab. Seega hoiduda praegu üldse säärasest klassifitseerimisest.

Enamasti on uutel kasutajatel probleem kruusakattega teedega, mis Maanteaameti klassifikatsiooni järgi on üldjuhul kõrvalmaanteed ning Waze'i jaoks seega "Minor Highway". Sellisena tuleb need ka kaardile kanda. Lähiajal on lubatud ka see probleem lahendada.

Muu abi

Soovituslik on liituda erinevate Eesti suhtluskanalitega, kust saab vastused igasugustele küsimustele ja probleemidele.

 • Foorum - vaba ligipääs igaühele, sisse saab logida oma juba olemasoleva Waze kasutajanimega.
 • Suhtluskeskkond Slack - liitumiseks on vajalik kutse, mille saab siit.